• Aktualizacja : 18-09-2020, 13:48
  • |
  • |
  • Powrót

HaiBike - czyli jak to się zaczęło

1995

Firma Haibike została założona w 1995 r. w małym niemieckim miasteczku Schweinfurt. Na początku oferowane rowery sportowe były sygnowane macierzystą marką Winora, jednak wkrótce zmieniły nazwę na Haibike. Następnie firma wkroczyła w okres rozwoju – opracowywano nowe rozwiązania techniczne i nieustannie poszerzano ofertę.

2010

MARKA HAIBIKE PREZENTUJE PRAPRZODKA WSZYSTKICH ELEKTRYCZNYCH ROWERÓW GÓRSKICH: HAIBIKE EQ XDURO Pierwszy elektryczny rower górski Haibike eQ XDURO zaprezentowany na targach Eurobike. Reakcja była bardzo pozytywna: Nigdy wcześniej żaden z producentów nie stworzył prawdziwego, nadającego się do jazdy w terenie elektrycznego roweru górskiego. Opracowany przez Haibike system obróconego silnika oraz podstawowe cechy modelu były później wielokrotnie kopiowane. Asortyment obejmował pierwotnie cztery modele (z pełnym zawieszeniem, hardtail, cross i trekking). Popyt przewyższył możliwości produkcyjne: Rowery XDURO zostały szybko rozsprzedane. Był to punkt zwrotny w historii marki Haibike.

2010

MARKA HAIBIKE JAKO PIERWSZA NA ŚWIECIE ZACZYNA STOSOWAĆ TECHNOLOGIĘ ODLEWANIA GRAWITACYJNEGO Już w swoim pierwszym modelu XDURO marka Haibike zastosowała specjalną metodę produkcji: odlewanie grawitacyjne. Metoda ta była pierwotnie używana do produkcji motocykli. Umożliwia wytwarzanie złożonych elementów – stabilnych i precyzyjnych, a przy tym lekkich. Technologia znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji tak zwanego „interfejsu”, czyli zawieszenia silnika. Jest on głównym elementem ramy, który łączy dodatkowo wiele różnych funkcji. Z czasem wspomniana technologia zyskała coraz większą popularność także wśród konkurencji.

2011

PIERWSZA NAGRODA IF, PIERWSZY ELEKTRYCZNY ROWER GÓRSKI 29″ I STUDYJNY ELEKTRYCZNY ROWER WYŚCIGOWY Dalszy rozwój w sferze wzornictwa i techniki. XDURO RX otrzymał nagrodę iF Design-Award, jedną z najbardziej renomowanych nagród za osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa na świecie. Asortyment został rozszerzony do jedenastu modeli, zaczęły pojawiać się także dodatkowe warianty. Wśród nich eQ XDURO 29 – rower elektryczny łączący w sobie dwa wiodące trendy: 29-calowe koła i rowery elektryczne. Na targach Eurobike 2011 zaprezentowano również model XDURO Race, studyjny rower elektryczny osiągający prędkość 45km/h. Pozytywna reakcja specjalistycznych kręgów i zachęcające wyniki testów sprawiły, że została podjęta decyzja o rozpoczęciu seryjnej produkcji elektrycznego roweru wyścigowego marki Haibike na sezon 2014: Dało to początek nowej kategorii Fast Road.

2011

MAXIMILIAN SEMSCH OKRĄŻA AUSTRALIĘ Niemiec Maximilian Semsch okrążył swoim rowerem trekkingowym XDURO Trekking kontynent australijski. Licząca 16 047 km wyprawa „Around OZ” jest pierwszą i najdłuższą wyprawą w historii nowoczesnego roweru elektrycznego. Maximilian przemierzał trasę na seryjnym rowerze trekkingowym XDURO, który mimo ekstremalnych warunków i 30 kg bagażu nie uległ żadnym uszkodzeniom, z wyjątkiem dwóch pękniętych szprych.

2011

PIERWSZY ELEKTRYCZNY ROWER ALL MOUNTAIN, PIERWSZY ROWER HAIBIKE S-PEDELEC Asortyment rozrasta się do 17 modeli. Wśród nowych modeli znalazł się również pierwszy elektryczny rower all mountain o skoku 150 mm, który toruje drogę elektrycznym rowerom o długim skoku. Po raz pierwszy marka Haibike zaprezentowała szybki rower elektryczny osiągający prędkość 45 km/h – XDURO Trekking S. Zniknęło oznaczenie „eQ”, natomiast słowo „XDURO”, utworzone z połączenia X-Cross i Enduro, stało się jedyną obowiązującą nazwą modelu.

2013

XDURO² ZOSTAJE NASTĘPCĄ LEGENDARNEGO PRAMODELU XDURO Na targach Eurobike firma Haibike przedstawiła zaprojektowany całkowicie na nowo asortyment. 37 modeli miało stanowić jasny przekaz: Haibike coraz mocniej stawia na dział ePerformance. W tym czasie nastąpiło wiele zmian technicznych: Całkowicie nowy napęd i platforma aluminiowa wynoszą XDURO na nowy poziom. Zostały także ustalone najważniejsze elementy wzornictwa marki Haibike: podwójnie złamana rura górna, płyta SkidPlate oraz ukośny kanał amortyzatora.

2013

HAIBIKE WPROWADZA PŁYTĘ SKIDPLATE Mały, lecz ważny element: płyta SkidPlate. Ma za zadanie chronić silnik przed uszkodzeniami i zadrapaniami. Jako pierwszy producent na świcie marka Haibike zaczęła stosować wspomniane rozwiązanie w nowej linii XDURO². Bowiem inaczej niż w przypadku pierwszego modelu XDURO, w którym silnik został przykręcony wewnątrz ramy, nowy silnik umieszczono pod ramą, przez co był bardziej narażony na uszkodzenie. Z czasem coraz więcej marek zaczęło stosować płytę SkidPlate, która później stała się charakterystycznym elementem stylu sportowych rowerów elektrycznych.

2013

PIERWSZY ELEKTRYCZNY ROWER ENDURO W HISTORII: HAIBIKE XDURO NDURO W tym samym roku został również zaprezentowany rower elektryczny, który zmienił rynek jak żaden inny model: XDURO Nduro. Dzięki skokowi 180 mm sport otworzył się na całkowicie nowe rodzaje aktywności i grupy docelowe.

2013
HAIBIKE WYJEŻDŻA W DROGĘ Po raz pierwszy marka Haibike zaprezentowała szybkie i rasowe modele szosowe, przenosząc zalety rowerów XDURO na ulice. W rezultacie stworzono model XDURO Race, pierwszy produkowany w dużej serii elektryczny rower wyścigowy, oraz Superrace, szybki rower wyścigowy typu flatbar.

2013

HAIBIKE WPROWADZA „EPERFORMANCE” JAKO TERMIN OZNACZAJĄCY NOWY RODZAJ KOLARSTWA XDURO ma brata: Haibike SDURO. Nowa linia jest wyposażona w nowy napęd YAMAHA, który jest prezentowany wyłącznie z Haibike. SDURO odnosi natychmiastowy sukces ze względu na swoje właściwości jezdne, niezawodność i bardziej umiarkowane pozycjonowanie cenowe. W pierwszym roku SDURO HardNine SL został uznany za najważniejszy e-rowery w niemieckiej branży specjalistycznej.

2014

NOWY MODEL HAIBIKE SDURO Pojawił się model bliźniaczy do XDURO: Haibike SDURO. Linia została wyposażona w nowy napęd YAMAHA, montowany wówczas wyłącznie w pojazdach Haibike. Ze względu na swoje właściwości jezdne, niezawodność i umiarkowaną cenę SDURO od razu stał się hitem. Już w pierwszym roku sprzedaży model SDURO HardNine SL zyskał miano najważniejszego roweru elektrycznego na niemieckim rynku. Montowany wówczas wyłącznie w rowerach Haibike napęd YAMAHA PW dzięki sukcesowi sprzedażowemu awansował do dwójki najważniejszych napędów na rynku.

2014

PIERWSZY ELEKTRYCZNY ROWER GÓRSKI Z ELEKTRONICZNYM STEROWANIEM TYLNYM ZAWIESZENIEM Haibike jako pierwszy producent sięgnął po rozwiązania elektroniczne. Postępując zgodnie z tą tendencją, marka przedstawiła dwa modele SDURO z pierwszym na świecie elektronicznym sterowaniem tylnym zawieszeniem w rowerze elektronicznym. W ten sposób marka Haibike otworzyła drzwi do świata elektronicznych systemów wspomagania.

2014
PIERWSZY NIEMIECKI TYTUŁ MISTRZOWSKI W MISTRZOSTWACH ELEKTRYCZNYCH ROWERÓW GÓRSKICH ZDOBYTY NA MODELU SDURO Już dzień po swojej prezentacji w Schweinfurcie rower SDURO zdobył w Bad Säckingen pierwszy tytuł mistrzowski na Niemieckich Mistrzostwach Elektrycznych Rowerów Górskich. Z minutową przewagą przed zawodnikiem, który uplasował się na drugim miejscu, 17-letni Max Brandl zdobył pierwszy w historii tytuł mistrzowski.

2014

PIERWSZY KARBONOWY ROWER ELEKTRYCZNY Z PEŁNYM ZAWIESZENIEM Na targach Eurobike 2014 marka Haibike znowu zaprezentowała wiele innowacyjnych rozwiązań: między innymi pierwszy na świecie karbonowy elektryczny rower z pełnym zawieszeniem i centralnym silnikiem. Łącznie trzy modele zainicjowały erę włókien węglowych w segmencie rowerów elektrycznych, przy czym firma Haibike znowu była w tej dziedzinie prekursorem. Elektryczny fatbike „FatSix” stanowił dopełnienie prezentowanej oferty..

2014

HAIBIKE OTRZYMUJE JEDNOCZEŚNIE PIĘĆ NAGRÓD IF AWARD Tego jeszcze nie było: Haibike został pięciokrotnie wyróżniony renomowaną międzynarodową nagrodą iF Award w dziedzinie wzornictwa. Wyróżnione zostały trzy rowery ePerformance i dwa modele Performance. Według organizatora konkursu iF Design Award nigdy wcześniej jeden producent nie zdobył aż pięciu nagród podczas jednej edycji.

2014

XDURO FS ZDOBYWA TYTUŁ „EBIKE OF THE YEAR” W USA Marka Haibike zapisała się na kartach historii także w ojczyźnie roweru górskiego. Przyznawaną po raz pierwszy nagrodę „eBike Of The Year Award” otrzymała właśnie firma Haibike. Wyróżnienie wręczył sam Gary Fisher – wynalazca pierwszego roweru górskiego. W swoim przemówieniu określił rower elektryczny mianem „the Next Big Thing”.

2014

ROWER NDURO PRO ZAJMUJE DRUGIE MIEJSCE W PLEBISCYCIE „ROWER GÓRSKI ROKU” W odbywającym się raz do roku plebiscycie „Rower górski roku” czytelników magazynu MountainBike model Haibike XDURO Nduro Pro zdobył sensacyjne drugie miejsce. Jako jedyny elektryczny rower górski w plebiscycie godnie reprezentował pojazdy ePerformance i zadziwił całą scenę rowerową.

2014
HAIBIKE INTEGRUJE SILNIK I BATERIĘ Marka Haibike jako jedna z pierwszych zintegrowała komponenty systemu Bosch z ramą. Jednocześnie zmniejszono rozmiar silnika o 38% oraz formalnie i technicznie zintegrowano stosowaną baterię. Marka Haibike zastosowała także koncepcję „integracji wizualnej”: Wszystkie istotne elementy podlegają integracji wizualnej, pozostając jednak widoczne i wyróżniając się jako cechy kształtujące wygląd całego pojazdu.

2015

GUIDO TSCHUGG PRZECHODZI DO HAIBIKE I ROZPOCZYNA JAZDY NA ROWERZE ELEKTRYCZNYM Guido Tschugg to jeden z najbardziej znanych niemieckich kolarzy górskich. Do tej pory był już 4-krotnym mistrzem Niemiec w Dual slalom, 6-krotnym mistrzem Niemiec w four crossie, brązowym medalistą mistrzostw świata i jedynym Niemcem, który dwukrotnie brał udział w legendarnej imprezie RedBull Rampage. Sympatyczny, pochodzący z Allgäu Guido Tschugg jako pierwszy czynny profesjonalista przesiadł się na elektryczny rower górski i zmienił sposób patrzenia na dziedzinę ePerformance. Rozpoczęła się współpraca bardzo owocna dla obu stron.

2015

PIERWSZY ELEKTRYCZNY ROWER ZJAZDOWY: XDURO DWNHLL PRO Marka Haibike podniosła poprzeczkę jeszcze wyżej i kontynuowała udaną serię rowerów elektrycznych o długim skoku. Nowy model XDURO Dwnhll PRO marki Haibike stanowił przykład roweru zjazdowego z mocnym napędem, umożliwiającym to, co dotychczas było nie do pomyślenia: prawdziwy rower zjazdowy, na którym rowerzysta mógł równie dobrze podjeżdżać pod wzniesienia, bez użycia wyciągu lub kolejki. Znosząc granice, otworzył całkowicie nieznane dotychczas możliwości zastosowań. Model Dwnhll od razu odniósł wielki sukces. W tym czasie zaprezentowano też specjalny model Guido Tschugg Signature, zaprojektowany na bazie seryjnego roweru.

2016

GARY I RACHEL CORBETT USTANAWIAJĄ NOWY REKORD DYSTANSU Australijskie małżeństwo postanowiło rzucić pracę, sprzedać dom i postawić rodzinę przed faktem dokonanym – para wyruszyła do Europy, aby pobić rekord świata w długości dystansu przejechanego na rowerze elektrycznym. Ustanowił go Niemiec Max Semsch podczas wyprawy „Around-Oz” – również na rowerze Haibike. Australijskie małżeństwo odkrywało w sobie coraz większe zamiłowanie do jazdy na rowerze elektrycznym, tym samym kontynuując podróż. Dzięki przypadkowemu spotkaniu firma Haibike włącza parę do grona herosów marki – Haibike Heroes. Bo przecież nimi są.

2016

HAIBIKE PREZENTUJE ECONNECT Dzięki eConnect Haibike może połączyć elektryczny rower górski z siecią, otwierając całkowicie nowe cyfrowe możliwości. Niewielki, zintegrowany z rowerem moduł wysyła i odbiera dane. Dzięki temu zastosowaniu dostępne są funkcje bazujące na sygnale GPS, takie jak zabezpieczenie przed kradzieżą, określanie lokalizacji roweru oraz zapis i eksport danych trasy. Do wysyłania informacji i zarządzania nimi służy specjalna aplikacja. W ten sposób Haibike staje się prekursorem w dziedzinie inteligentnych rowerów ePerformance.

2016

PROFESJONALNY KOLARZ ANDI WITTMANN PRZECHODZI DO HAIBIKE Po sukcesie, który odniósł Guido Tschugg również inny profesjonalny kolarz, Niemiec Andi Wittmann, postanowił nawiązać współpracę z marką Haibike. Wittmann to jeden z najlepszych na świecie zawodników dirtowych – jest mistrzem świata w skoku, organizuje imprezy i zamierza rozpocząć starty w zawodach enduro. Uległ poważnemu wypadkowi, w którym ucierpiały nie tylko jego nogi. Zdarzenie miało wpływ na całe jego sportowe życie. Walczył wytrwale, aby wrócić na trasę, a przy okazji odkrył na swojej drodze rower elektryczny, który wcześniej wyśmiewał.

2016

HAIBIKE INTEGRUJE WYŚWIETLACZ Z MOSTKIEM Kolejny krok do integracji w celu stworzenia centrum sterowania: Haibike zaprojektował własny typ mostka z dopasowanym pod względem kształtu wyświetlaczem. Dzięki temu ekran jest doskonale zintegrowany wizualnie z innymi elementami, a także optymalnie zabezpieczony przed uszkodzeniami.

2017

HAIBIKE STELLT MODULAR RAIL SYSTEM I INTUBE BATTERY CONCEPT Modular Rail System (MRS) umożliwia łatwe i szybkie zamocowanie różnych dodatkow do ramy. Szyna montażowa jest zintegrowana w górnej części podpory, w której na przykład mozna zamontowac bidon lub torbe w dowolnym położeniu. Nasza nowa koncepcja akumulatorów InTube (IBC) oferuje nowy poziom integracji, estetyczne piękno i funkcjonalność i oferuje szeroki wachlarz produktów z naszego programu.

2018

SAM PILGRIM PRZECHODZI DO ePERFORMANCE-PIONIER HAIBIKE Brytyjski Freeride profesjonalista Sam Pilgrim od teraz używa nowego roweru ePerformance- Pionier Haibike i będzie w pełni preferowal potencjał serii XDURO i zdefiniuje nowe granice eMountainbikes. Ze swoim custom-made Haibike Jump Bike, Pilgrim w roku 2018 będzie stał na starcie kilku ewentów FMB World Tour i na swoich platformach społecznościowych, które śledzi już ponad 500000 fanów, zaprezentuje filmy pełne adrenaliny „, co jest jeszcze możliwe na rowerze E-rowery, nowe sztuczki i duże skoki".