Turystyka rowerowa w TPN

Turystykę rowerową na terenie TPN można uprawiać jedynie w kilku udostępnionych do tego celu szlakach. Większość z nich stanowi jednocześnie turystyczne szlaki piesze oraz drogi publiczne.

DROGA POD REGLAMI

Długość: 10,7km
Wysokość: 890-1000m
Trasa rozpoczyna się przy Hotelu Murowanica, położonym w rejonie Kuźnic, i wiedzie do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej, gdzie ma swój początek kolejny fragment szlaku udostępnionego dla rowerzystów.

DOLINA CHOCHOŁOWSKA
Długość: 10km
Wysokość: 930-1140m
Trasa prowadzi na całej długości szlaku od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Pamiętać należy, że oprócz biletu wstępu do TPN, pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 5 zł za wprowadzenie roweru.

KUŹNICE – KALATÓWKI
Długość: 1,4 km
Wysokość:1030-1200 m
Bardzo popularny odcinek spod dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch do Hotelu Górskiego PTTK na Polanie Kalatówki.

BRZEZINY – MUROWANIEC
Długość: 6,4 km
Wysokość: 1006-1505 m
Trasa wiedzie czarnym szlakiem wzdłuż Doliny Suchej Wody. Trasa zdecydowanie dla zaawansowanych rowerzystów. Świetnie sprawdzą się rowery elektryczne, szczególnie te z pełną amortyzacją.
Udostępnione są także dwie ścieżki w pobliżu miejscowości Małe Ciche, które częściowo przebiegają przez tereny TPN.

UWAGA!
Szlak do Morskiego Oka oraz Doliny Kościeliskiej nie są udostępnione dla rowerzystów. Ze względu na panujący tam bardzo duży ruch turystyczny, mogłoby to doprowadzić do poważnych kolizji z pieszymi turystami. Inne szlaki nie są udostępnione z racji trudności technicznych (wysokie progi, stopnie skalne, duże nierówności, bardzo strome odcinki).
Poruszając się na rowerze w Tatrach, należy pamiętać również, że piesi turyści mają pierwszeństwo na szlaku.