"Chodzenie na fokach" odpowiedzią na zimowe restrykcje

Bartłomiej Bublewicz, źródło podróże.onet.pl


W drugiej połowie stycznia, mieliśmy okazję poznać ekipę Onetu i wprowadzić ich w tajniki skitouringu.
Owocem tego, jest poniższy artykuł i filmik.
Dziękujemy Bartkowi Bublewiczowi za zaufanie i do zobaczenia przy kolejnej okazji :)


Najpierw podchodzimy, a potem zjeżdżamy na nartach - to w skrócie skitouring. - Ludzie szukają tej alternatywnej formy dla nart zjazdowych skoro nie można poruszać się po wyznaczonych trasach narciarskich - mówi Łukasz Bielecki, przewodnik sudecki. Bartłomiej Bublewicz sprawdził, jak wygląda skitouring w Tatrach i Karkonoszach.

Coraz więcej osób uprawia turystykę narciarską, czyli tzw. skitouring. Narty ze specjalnymi nakładkami i wiązaniami umożliwiają podchodzenie w górę i jazdę w dół. Kiedyś skitouring nazywano "chodzeniem na fokach", ponieważ dawniej na spód nart przypinano naturalne focze skóry, które zapobiegały ześlizgiwaniu się nart podczas podchodzenia.

"Rzeczywiście mamy boom skitourowy, ale to dobrze, bo fajnie, że ludzie chcą podchodzić, chcą się zmęczyć, a potem zjechać "– mówi Monika Strojny, przewodniczka tatrzańska.

Wybierając się na skitoury trzeba pamiętać, że jazda w terenie różni się od jazdy wyznaczonymi trasami. Co więcej, inaczej planuje się piesze przejście szlaku, a inaczej takie na nartach. Dobre przygotowanie to podstawa. Jeśli nie mamy odpowiednich kompetencji, to w góry najlepiej wybrać się z doświadczonym przewodnikiem.

- Wycieczkę dzielimy na dwa etapy. Pierwszy etap to przygotowanie wycieczki, który jest tak samo ważny jak przeprowadzenie wycieczki - Tłumaczy Jakub Gąsior ze szkoły skitourowej activevents.pl.

Cena całodniowego szkolenia skiturowego z przewodnikiem waha się od 800 do 1,2 tys. zł - w co wliczone jest także ubezpieczenie. Z kolei koszt wypożyczenia zestawu skitourowego to od 100 do 150 zł, a tzw. lawinowego abc to od 30 do 50 zł.

W ramach akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry! organizowanej przez PKL, TOPR i TPN przygotowano zestawienie najważniejszych informacji i rad dotyczących skitouringu oraz niebezpieczeństw związanych z zimowymi wyjściami w góry.


Zachęcamy do obejrzenia materiału video do artykułu - ZOBACZ